Blog

ciecie-iglakow

Jak i kiedy przycinać iglaki?

Przycinanie iglaków jest niezbędne, aby utrzymać ich ładny kształt i zdrowy wzrost. Niemniej jednak, nie wszystkie iglaki dobrze znoszą tę operację. Zatem jak przycinać iglaki? Ważnym elementem jest odpowiedni moment na przycinanie iglaków. Przycinanie drzew i krzewów iglastych rosnących swobodnie odbywa się nieco inaczej niż przycinanie iglastych żywopłotów. Poznaj wszystkie tajniki dotyczące sposobu i terminów przycinania iglaków, dzięki czemu rośliny iglaste w Twoim ogrodzie będą prezentować się pięknie i być zdrowe!

Kiedy przycinamy rośliny iglaste?

W zasadzie nie ma iglaka, którego nie można by było przycinać. Jednak faktem jest, że pewne rośliny iglaste lepiej znoszą ten zabieg, niż inne. W niektórych przypadkach, jeżeli przycinanie iglaków nie zostanie przeprowadzone w odpowiedniej fazie rozwojowej roślin, przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Podstawowym okresem do przycinania iglaków jest wiosna, głównie kwiecień i maj. W tym czasie usuwamy uszkodzone przez mróz pędy i przycinamy gałęzie, aby nadać im pożądany kształt. Regularne przycinanie iglaków, nawet kilka razy w ciągu roku, jest niezbędne w przypadku żywopłotów oraz form sztucznych, takich jak kule, piramidy etc.

Niezwykle ważną kwestią jest dobór odpowiednich narzędzi do przycinania.  Nożyce i sekatory powinny być dobrej jakości, naostrzone i zawsze oczyszczone płynem dezynfekującym. Dezynfekcja narzędzi do cięcia zmniejsza ryzyko przeniesienia ewentualnej choroby na inne rośliny.

Jak przycinać iglaki na żywopłot?

Aby formować żywopłot z iglaków, należy go przycinać wiosną przed rozpoczęciem wegetacji lub w sierpniu po zakończeniu wzrostu. Pierwsze przycięcie żywopłotu z iglaków można wykonać już w pierwszym roku po zasadzeniu, wyrównując ściany żywopłotu. W kolejnych latach należy usunąć 20-30% długości przyrostów rocznych. Jeśli żywopłot z iglaków jest młody, należy go przyciąć dwa razy – wiosną i późnym latem. Starsze żywopłoty, o ile są prowadzone prawidłowo, powinny być przycinane tylko raz – późnym latem. Nigdy nie przycinaj żywopłotu z iglaków późną jesienią, gdyż rany po cięciu muszą mieć czas na zabliźnienie się przed zimą.

Cięcie krzewów iglastych

Niektóre krzewy iglaste, takie jak żywotniki, cyprysiki, jałowce i cisy, dobrze znoszą przycinanie, a w niektórych przypadkach jest to wręcz konieczne, aby zachować odpowiedni pokrój lub ujawnić pełnię ich dekoracyjnych cech. Wczesną wiosną należy przyciąć iglaki płożące. Dzięki temu poprawimy gęstość rośliny i zapobiegniemy nadmiernemu rozrastaniu się. Krzewem iglastym dobrze znoszącym przycinanie jest sosna górska (kosodrzewina). Z krzewów kosodrzewiny można usuwać całe przyrosty z ostatnich 2-3 lat, nie szkodząc wzrostowi i wyglądowi roślin.

Przycinanie drzew iglastych

Drzewa iglaste, takie jak świerki, jodły czy choiny, zwykle dobrze znoszą przycinanie, podobnie jak niektóre gatunki egzotyczne, np. metasekwoja chińska. Zazwyczaj nie ma potrzeby cięcia jodeł. Wyjątkiem są sytuacje, gdy trzeba usunąć chore, przemarznięte lub uschnięte pędy.

Przycinanie drzew iglastych odnosi się przede wszystkim do przycinania wierzchołka lub usuwania jednego z dwóch pędów wierzchołkowych. Najlepszy termin na przycinanie drzew iglastych to wiosna. Po usunięciu wierzchołka drzewa, warto przyciąć dodatkowo boczne gałęzie, co pomoże w uzyskaniu zwężonego kształtu drzewa ku górze. W kolejnych latach, należy kontynuować przycinanie bocznych gałęzi, aż drzewo uzyska pożądany kształt.

Sosny są uznawane za najtrudniejsze do przycinania i formowania drzewa iglaste. Przycinanie sosen należy przeprowadzać w określonym czasie – podczas  tak zwanej fazy „świeczki”. Ta faza występuje w lipcu, kiedy pędy już wystrzeliły z pąków, a igły zaczynają wychodzić z pochewek. Intensywność cięcia regulujemy poprzez długość przycięcia świeczki. Jeśli posiadamy wolno rosnącą odmianę sosny, należy przycinać młode przyrosty już na wiosnę, aby nadać jej bardziej zwarty kształt.