Ogród w lutym
Ogród w lutym – to czas w którym chętniej odpoczywamy w domowym zaciszu niż przebywamy w ogrodzie. Jednak nie jest to czas całkiem wolny od ogrodniczych obowiązków, dlatego jeśli chcemy cieszyć się w sezonie pięknymi roślinami, zimą także musimy poświęcić im nieco czasu. Choć to jeszcze miesiąc zimowy, między pierwszym, a ostatnim dniem tego miesiąca, przybywa nam o 2 godziny słonecznego światła więcej.
Kontrola stanu roślin
Jeśli nie pobieliliśmy pni drzew owocowych w styczniu, to początek lutego jest ostatnim dzwonkiem na taki zabieg. Jeśli pobieliliśmy drzewa wcześniej, sprawdźmy, czy zabiegu nie należy powtórzyć. Luty to również odpowiedni czas na przeprowadzenie niektórych zabiegów ochronnych jak np. oprysk przeciw kędzierzawości brzoskwini czy oprysk preparatami olejowymi na szkodniki (np. mszyce). Zwykle robi się to pod koniec lutego, ale termin tego zabiegu (szczególnie oprysku brzoskwini) zależy od fazy rozwoju pąków. Przy ciepłej pogodzie będzie on przyspieszony, więc i z opryskiem nie można zwlekać.
Cięcie drzewek i krzewów
Nasz ogród w lutym o ile warunki sprzyjają może wymagać również rozpoczęcia zimowego cięcia drzew owocowych. Podczas przycinania drzew i krzewów w lutym warto przyjrzeć się czy na roślinach nie ma oznak występowania szkodników roślin sadowniczych lub objawów chorób drzew owocowych, z którymi walkę należałoby rozpocząć już teraz.
Jeżeli w styczniu nie przygotowałeś zrazów do szczepienia drzew owocowych, możesz to wykonać jeszcze w lutym.
Kiedy skończymy prace w sadzie, pora zająć się ozdobną częścią ogrodu.
Ogród w lutym – trawnik?
Jeśli ciepło utrzyma się – trawa może rosnąć, ale nie powinno się jej kosić. Natomiast jeśli spadnie śnieg – unikajmy deptania zasypanego trawnika. Przy większej ilości śniegu można go odgarnąć pod drzewa. Zaleganie śniegu na trawniku, szczególnie ubitego, sprzyja rozwojowi choroby grzybowej – pleśni śniegowej.
Pod koniec lutego i na początku marca, kiedy tylko nie ma mrozu, możemy też wykonać cięcie pielęgnacyjne krzewów. Usuwając z nich pędy chore, połamane, uschnięte i zdeformowane. W tym czasie możemy też odmłodzić niektóre krzewy lub wykonać ciecie formujące. Zabieg ten przeprowadzamy w sposób odpowiedni dla danego gatunku. UWAGA! Na przedwiośniu nie przycinamy krzewów kwitnących wiosną. Skontroluj także okrycia zimowe roślin.
Nie zapominamy o nawadnianiu!
Kolejna sprawa to nawadnianie roślin zimozielonych (kiedy nie ma mrozu i jeśli jest sucho). Ten zabieg pozwala zabezpieczyć rośliny przed skutkami tzw. suszy fizjologicznej i pomaga przetrwać im w dobrej formie do wiosny.
Na okiennych parapetach możesz już przygotowywać rozsady kwiatów i warzyw.
Oczywiście katalog prac w ogrodzie nie został wyczerpany. Warto zagłębić się w ten temat głębiej, by przygotować jak najlepiej nasze rośliny na kolejny sezon.