Blog

branch-437501_1280

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie to miesiąc w którym nie prowadzimy intensywnych prac. Nasza uwaga skupia się głównie na odśnieżaniu i osłanianiu roślin. Ten zimowy nieco, spokojniejszy okres możemy również wykorzystać na zaprojektowanie nowych nasadzeń czy zakupy sprzętu ogrodniczego.

Odśnieżanie i usuwanie śniegu z roślin

W zimie ważna jest ochrona roślin przed mrozem i wiatrem ale i niebezpiecznie operującym słońcem, które ogrzewa rośliny w ciągu dnia, podczas gdy w nocy gwałtownie spada temperatura. Dlatego też regularnie sprawdzajmy stan osłon, które założyliśmy przed nadejściem zimy. Pamiętajmy również by po obfitych opadach śniegu, strząsać jego nadmiar z gałęzi aby te się nie połamały.

Podlewanie krzewów zimą

Jeżeli mamy bezśnieżną, mroźną zimę, w dni kiedy temperatura wzrasta powyżej 0°C, dobrze jest podlać nasze rośliny zimozielone. Tracą one cały czas wodę przez swoje liście i igły w skutek wysuszających mroźnych wiatrów. Jednocześnie gleba jest zamarznięta i roślina nie może pobrać wody przez korzenie. Także kwitnącym zimą roślinom wrzosowiskowym należy zapewnić wystarczającą ilość wilgoci.

Pobieranie sadzonek zdrewniałych

Zima to okres spoczynku roślin. Styczeń to czas w ogrodzie kiedy można pozyskiwać sadzonki zdrewniałe z krzewów liściastych zrzucających liście na zimę (ale uwaga – nie można tego robić w czasie silnych mrozów!). Sadzonki pobiera się z jednorocznych, dostatecznie zdrewniałych pędów, a następnie przechowuje w wilgotnym piasku w chłodnej piwnicy w temperaturze nieco powyżej 0°C. To samo dotyczy drzewek owocowych,

Prace w sadzie

Wykonujemy bielenie pni drzew owocowych jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy. Zabieg ten zapobiega powstawaniu uszkodzeń mrozowych kory, ran zgorzelinowych i pęknięć pni. Z uwagi, że wapno nie tworzy trwałej warstwy regularnie sprawdzamy stan wybielonych drzew. W razie potrzeby czynności należy powtórzyć.

Klimat w ostatnich latach się nieco ocieplił, więc przy sprzyjającej pogodzie można również rozpocząć cięcie krzewów i drzew najbardziej odpornych na mróz. Planując prace ogrodnicze na styczeń należy uwzględnić warunki atmosferyczne panujące w danym roku. Warto również pomyśleć o osłonach na pnie, przeciw często obgryzającym korę drzew zającom i sarnom.

Kontrola roślin przechowywanych wewnątrz

Pamiętajmy aby kontrolować stan cebul, kłączy i bulw kwiatowych, które przechowujemy przez zimę w zamkniętym pomieszczeniu. Egzemplarze z widocznymi porażeniami przez choroby grzybowe usuwamy aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.
Nasiona niektórych bylin warto już teraz, w styczniu, wysiać i wystawić na dwór na działanie niskich temperatur. Dlaczego? Otóż dopiero po przemrożeniu nasiona te będą zdolne do kiełkowania. Chodzi tu m. in. o nasiona takich gatunków, jak: chaber wielkogłówkowy, ciemiernik biały, dzwonek dalmatyński, dzwonek drobny, dzwonek karpacki, jeżówka purpurowa, trytoma ogrodowa, tojad mocny, a także orliki, pierwiosnki i ostnice. Wysiewy zabezpieczamy przed gryzoniami i ptakami, przykrywając je szklaną szybą. Po około 6 tygodniach skrzyneczki zabieramy do jasnego pomieszczenia o temperaturze około 12°C.

Planowanie prac i zakupów do ogrodu

Styczeń w ogrodzie jest jednym z najzimniejszych okresów w roku. Wykonuje się wówczas znikomą ilość prac w ogrodzie ale warto skontrolować stan naszego sprzętu ogrodniczego. Zima to również dobry moment by zacząć planować prace na nadchodzący sezon. Można zastanowić się także nad zakupem sprzętu, który wykorzystamy w trakcie sezonu.

Jest zatem co robić w ogrodzie w styczniu.