Blog

328322659_5038934529543415_3547002087420360689_n

Wierzba pleciona

Wierzba pleciona to roślina, która przyciąga uwagę swoim dekoracyjnym wyglądem i może stanowić piękną ozdobę zarówno ogrodu, jak i tarasu czy balkonu. Może być uprawiana zarówno w donicy, jak i w ziemi. Charakterystyczny dla niej zapleciony pień oraz bujna korona pełna niewielkich listków sprawiają, że dodaje uroku każdemu otoczeniu.

Czym jest wierzba pleciona?

Wierzba pleciona to roślina powstała z pędów wierzby wiciowej, które są idealne do wykorzystania w rękodziele. Dzięki swoim giętkim, ale jednocześnie mocnym gałęziom, wierzba pleciona jest często używana do tworzenia koszyków, mebli ogrodowych i dekoracji. Roślina ta jest łatwa w uprawie i wymaga stałej wilgotności gleby. Nie ma specjalnych wymagań i jest odporna na choroby oraz mróz. Wiosną, gdy wierzba pleciona wypuszcza pierwsze liście, warto ją przyciąć, aby zachować jej piękny kształt.

Piękna roślina, bardzo łatwa w uprawie

Wierzba wiciowa z której wykonuje się plecionki jest bardzo wytrzymała na warunki klimatyczne. Stanowi przepiękny wygląd praktycznie przez cały rok. Wczesną wiosna obsypuje się pięknymi urokliwymi kotkami. W późniejszym czasie tworzy soczyście zieloną koronkę , która lubi cięcia przez co możemy w ogrodzie lub tarasie stworzyć bajeczne kształty .
Wierzba ręcznie pleciona sama z siebie jest bardzo dekoracyjna poprzez splecione warkocze z żyjących krzewów .
Wierzba jest rośliną bardzo mało wymagająca polecaną dla osób poczatkujących nie mających dużego doświadczenia w uprawie roślin oraz poświęcenia czasu na ich pielęgnacje. Najlepiej jednak rośnie w miejscach słonecznych i zasobnych w wodę w ziemi zwykłej ogrodowej (ziemia uniwersalna). Jest bardzo odporna na zanieczyszczenie powietrza. Odporna na mróz, nie wymaga zabezpieczeń na zimę , znakomicie daje sobie radę z wszelkimi chorobami grzybowymi jak i szkodnikami.
Pędy wierzba ma cienkie, błyszczące, purpurowe, natomiast liście soczysto zielone, lancetowate o piłkowanych brzegach. Wypuszcza pąki, kwiaty tzw. „kotki” i liście bardzo wcześnie, dlatego zdobi ogrody już w okresie przedwiośnia.
Posiadanie tej rośliny dodaje ogrodowi dużych walorów estetycznych. Może być jednak również uprawiana w donicach na balkonach i tarasach lub też wysadzić ją bezpośrednio do gruntu w ogrodzie .